۹۸۹۰۲۴۱۹۱۱۴۸

۹۸۹۰۲۴۱۹۱۱۴۹

info@artatarabar.com

sales@artatarabar.com

اچ اس کد (HS CODE) یا کد تعرفه بین المللی کالا یا کد تعرفه گمرکی کالا چیست ؟

اچ اس کد مخفف کلمه Harmonized System (HS) یک سیستم استاندارد بین المللی از نام ها و اعداد است که برای طبقه بندی محصولات استفاده می شود. این سیستم توسط سازمان جهانی گمرک (WCO) توسعه یافته و نگهداری می شود.

اچ اس کد ها توسط مقامات گمرک در سراسر جهان برای شناسایی و طبقه بندی کالاها برای اهداف گمرکی مانند محاسبه تعرفه ها، جمع آوری آمار تجارت و اجرای مقررات استفاده می شود.

این سیستم از شش رقم تشکیل شده است که نشان دهنده دسته های مختلف محصولات است. هر رقم نشان دهنده سطح متفاوتی از طبقه بندی است، با دو رقم اول نشان دهنده فصل، دو رقم بعدی نشان دهنده عنوان، و دو رقم پایانی نشان دهنده عنوان فرعی است. با استفاده از این کدها، کشورها می توانند به راحتی کالاها را در هنگام عبور از مرزها شناسایی و ردیابی کنند و تجارت بین المللی را کارآمدتر و شفاف تر کنند.

 

 

علاوه بر این کد شش رقمی ، کشورها همچنین ممکن است از ارقام اضافی برای ایجاد طبقه بندی های دقیق تر مخصوص رویه ها و تعرفه های گمرکی خود استفاده کنند. این ارقام اضافی به عنوان “عنوان فرعی” یا “خطوط تعرفه” شناخته می شوند.

سیستم اچ اس کد به طور مرتب به روز رسانی می شود تا تغییرات در الگوهای تجارت جهانی، محصولات جدید و پیشرفت های فناوری را منعکس کند. بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه در سراسر جهان از آن استفاده می کنند و آن را به ابزاری حیاتی برای تجارت بین المللی تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما
حمل و نقل جاده ای